gwarki

GALERIA

galeria

Aktualności

Pamiątkowe "dopalacze"

piątek, 30 październik 2009

 

 

 

 

Przewodniczący Zarządu Osiedla Gwarków Kazimierz Janoska, protestuje przeciwko rozprowadzaniu, wśród młodzieży „podejrzanych” substancji: „Z oburzeniem przyjąłem fakt, że na naszym osiedlu znajduje się lokal, gdzie w sposób legalny można nabyć różne dziwne środki narkotyzujące, a jak dowiedziałem się od mieszkańców i same narkotyki. Uważam, że propagowanie takich „podejrzanych” produktów i sprzedawanie ich młodym ludziom za niedopuszczalne. Jak my, w takiej sytuacji, możemy mówić o wychowaniu. Co na to policja i straż miejska, której już od dawna nie widziałem na Wielkopolskiej?”.

Inny mieszkaniec osiedla dodaje, że „coraz większa ilość dzieciaków na osiedlu chodzi „naćpana” i dziwnie się zachowuje. Młodzi powiedzieli mi, że w jednym z lokali można dostać czego tylko dusza zapragnie, także spod lady. Obsługują każdego, nawet nieletnich. To zgroza, dopuścić do takiej sytuacji i to podobno w majestacie prawa!” - mówił.

W jednym z lokali, mających swoją siedzibę na Osiedlu Gwarków rzeczywiście można zaopatrzyć się w różne substancje o nazwach: „Widzenie”, „Zen”, „Aztecki grzmot”, „Diabeł”, „Nagła szybkość”, „Hipnoza”, „Gołębie”. Aby móc nabyć produkty trzeba mieć ukończone 18 lat, ponadto sprzedający informuje, że: „Nie propagujemy narkotyków i nikogo nie zachęcamy do ich spożywania i używania, a tym bardziej do ich produkcji. Wszystkie produkty sprzedajemy tylko jako pamiątki. Nie bierzemy żadnej odpowiedzialności za szkody prawne, fizyczne i moralne poniesione wskutek nieodpowiedniego wykorzystania zakupionych tutaj produktów”. A na oferowanych towarach znajduje się zapis, że: „Produkt przeznaczony jest wyłącznie do celów kolekcjonerskich, nie nadaje się do spożycia przez ludzi”.

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu sierż. Inez Biernacka tak komentuje zaistniałą sytuację: "Obrót specyfikami zwanymi powszechnie "dopalaczami" jest uregulowany przepisami prawa. Na ich podstawie powstają miejsca, gdzie można je nabyć w sposób legalny, co również dotyczy naszego miasta. W każdym przypadku, jeżeli posiadamy jakiekolwiek informacje czy podejrzenia, o prowadzonej działalności przestępczej niekoniecznie związanej tylko z przestępczością narkotykową jako policja podejmujemy stosowne działania w kierunku jej zwalczania".